27 March 2012 Scris de:

3..2..1 Verde!

Deci am primit o leapșă foarte interesantă, review la un ‘green food’ .Cum eu nu îs adeptul mâncării strict vegetariene, am hotărat să iau oarecum o cale de mijloc și să ma orientez la o salată. Pentru acest articol am ales ‘Caesar Salad‘, salata faimoasa a americanilor.A apărut undeva prin anii 20′ în Tijuana, Mexic,rețeta originala aparținând lui Caesar Cardini,imigrant italian.De obicei, ca orice chestie faina, a apărut în urma unui accident,acest nene rămânând în pana de resurse și cu niște actori de la Hollywood pe cap,a încropit această salata folosindu-se de niște resturi de ingrediente rămase.De-a lungul timpului rețeta a suferit o mulțime de transformări și au apărut o mulțime de variante. Varianta inițială conținea  salată verde, oua parțial fierte, usturoi, sos Worcestershire, suc de lamâie, ulei de măsline, parmezan ras, crutoane, sare si piper.Pe parcurs a mai apărut anșoa,oțet și muștar dijon.Caesar Salad a fost declarata chiar și ilegala in California spre sfârșitul anilor 90′ ,din pricina unor variante ce foloseau drept ingredient ouăle fierte.A fost legalizată ulterior în anul 1998. Bun, gata cu poveștile, să trecem la salata propriu-zisă.

Let the cooking begin!

Cum din lipsă de timp și resurse, nu am putut să caut un restaurant ce servește aceasta salată , am decis să o fac singur. Rețeta pe care am ales-o este Salata Caesar cu pui afumat.

De ce avem nevoie?

Pentru salata:

 • 125 g pâine veche de o zi, tăiată cubuleţe
 • 300 g salată, ruptă şuviţe cât o înghiţitură
 • 200 g piept de pui afumat, tăiat cubuleţe
 • 25 g parmezan, ras

Pentru sos:

 • 1 ou mediu
 • 1 căţel de usturoi, zdrobit
 • 2 linguri muştar de Dijon
 • 1 lingură ulei de măsline extravirgin
 • câteva picături de sos de Tabasco, opţional
 • 1/2 linguriţă sos Worcestershire
 • 4 linguri iaurt degresat
 • sare şi piper negru

Ingredientele au fost relativ ușor de găsit ,singura problemă pe care am întâmpinat-o a fost cu sosul Worcestershire pe care l-am înlocuit cu un sos de roșii cu mirodenii.

Degustarea!

Ce pot să zic?Este foarte ok.Rapidă și gustoasă.E verde,e ușoară,hrănitoare și pe deasupra ne mai salvează și de calorii,evident asta pentru cine le număra :P .

În concluzie, o recomand pentru oricine,ca o pauza de la mancărurile grase și grețoase,o salată răcoritoare de sezon, într-un weekend împreună cu un prieten(a) sau cu pisica.În mod cert o să o găsiți şi  într-un restaurant din apropiere, deși recomand mai bine să puneți voi mana pe treabă și să o faceți singuri,e mai fun și ieșiţi și mai ieftin.

Imagine de pe http://www.bbcgoodfood.com/

Sursă foto featured image de pe http://simplyrecipes.com/recipes/caesar_salad/

Poftă bună! 

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 4.9/5 (14 votes cast)
3..2..1 Verde!, 4.9 out of 5 based on 14 ratings

Etichete: , , , ,