22 March 2012 Scris de:

Nimic nu-i nou sub soare!

Traim intr-o era in care multe au fost deja inventate si descoperite. Greu de a realiza ceva inovativ! Vedem multe, auzim multe, absorbim mii de informatii zilnic.

Abia dupa un an de munca m-am gandit sa caut tutoriale, blog-uri si forumuri legate de handmade. Un an am lucrat cu propria-mi imaginatie. Fara sfaturi si fara indrumare.

Cautand tutoriale pentru a invata sa modelez noi bijuterii, clar am copiat pas cu pas indicatiile primite. Abia dupa aceea am incercat dupa ochiul meu si indemanarea mea sa combin alte culori, alte forme si sa iasa ceva diferit de forma initiala. Cu timpul, am deviat de la ideile din tutoriale si de la copierea bijuteriilor din poze.
Pare destul de greu sa te tii departe de ceea ce exista atata timp cat rasfoiesti reviste si cauti bijuterii ale cunoscutilor designeri in diverse surse de informare. Cu toate astea, este un mod de a te inspira. Eu aleg sa ma mai inspir din natura, culori, vestimentatie pentru a crea bijuterii. Altii doar din poze.

Dupa aproape trei ani de handmade, ajung sa citesc la tot mai multe gagici care incearca arta asta, cum ca sunt copiate.
De aici ma intreb: care sunt limitele creatiei si ale copiatului?!

Este clar ca ne inspiram din ceea ce vedem, ni se arata, ni se indoctrineaza. E clar ca ne perfectionam prin copiere! Nu inventam noi, acum, roata la caruta! Nu cred un handmade artist care sa imi spuna ca nu s-a uitat la un tutorial in viata lui si sa aibe succes. Nu cred!

Ma uit in urma si vad inovatii ale modei: fusta mai scurta de glezne in anii ’40, palarii, costume pentru femei, tocuri pentru barbati. Acum e foarte greu sa aduci ceva nou, nemaiintalnit in moda.

the-cycle-of-fashion

Mi se pare un pic absurd, ca un handmade artist, de vreo 2-3 ani, sa se planga ca este copiat. De ce? Simplu. De exemplu: ce ar mai zice CocoChanel daca ar vedea Zara plina de sacouri specifice ei?
Ca o paranteza, privind chiar si in marile case de moda, observam “copierea” de stil. Ce spuneti de imprimeurile Fendi, Gucci, Gherardini sau Louis Vuitton? Nu vi se pare ca aduc spre aceeasi tema incarcata de logo-uri?
Asadar, daca la “case mai mari se intampla”, cum sa ne asteptam noi, fara un nume la OSIM, sa nu fim copiati?!

A crea nu inseamna a te inspira. Bineinteles ca in DEX are mai multe explicatii cuvantul, cum ar fi a face ceva ce nu a existat inainte sau a produce, ceva, in urma unui efort (intelectual sau fizic) sustinut; insa eu simt ca merge mai mult spre a inova. Exemplul pe care il pot da aici e, din nou, din domeniul modei, si anume: creatori de moda nu prea exista “astazi”, ei sunt designeri, si se inspira din ceea ce a fost deja creat, candva, in ordinea ciclica a modei. Adevarul este, totusi, ca avand atatia ani de inovatii si creatii in urma noastra, pare tot mai greu sa fi creativ. Dar nu cred ca e imposibil!

www.giostudio.ro

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Nimic nu-i nou sub soare!, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Etichete: , , , ,