22 March 2012 Scris de:

Femeia sau Barbatul, mai buni bucatari?

Femeia sau Barbatul, mai buni bucatari?

Intrebarea este : Cine credem ca gateste mai bine? Femeia sau barbatul?

Dupa parerea mea, si barbatii gatesc bine dar si femeile, poate nu gatesc la fel de bine, dar cu siguranta in bucatarie se descurca foarte bine si unii si altii. Mie de exemplu mi se pare ca barbatii gatesc cu mai multa pasiune si poate cu mai multa placere decat o facem noi.

Am observat pe un post de televiziune, PAPRIKA, ca in bucatarie sunt mai mult bucatari barbati, decat femei. In restaurante la fel, bucatari marea parte sunt tot persoane masculine. Oare de ce? Se pricep mai bine in bucatarie decat noi? sau pur si simplu sunt mai interesati de meseria asta, deoarece acasa le gatesc sotiile si nu ii lasa sa se atinga de bucataria lor :)). Nu isi pot arata talentul lor de mari bucatari. Acum am glumit putin cu asta.

Eu pot spune despre mine ca ma incadrez la femeile/fetele, carora le place sa gateasca. Imi place foarte mult sa incerc tot felul de retete noi, ma “documentez” din carti de retete, de pe internet, ca e cel mai la indemana, si mai ma uit cand am timp pe postul mentionat si mai sus, PAPRIKA care este special pe domeniul gatitului, si este acolo un personaj foarte interesant care se documenteaza despre anumite retete de exemplu din epoca victoriana, si dupa ce afla ce se manca in perioada aceea, incaerca sa faca si el retetele din vremurile acelea. Apoi isi invita anumite persoane, prieteni, ori gateste in public, si le da sa guste ce a preparat. Face anumite experimante. Nu a lesinat nimeni inca dupa ce au gustat ciudatenile facute de acest personaj, dar de strambat cu siguranta s-au strambat.

Voi incheia prin a va intreba, voua va place sa gatiti? Si ce parere aveti, barbati sunt mai buni bucatari, sau femeile sunt mai bune bucatarese?

Sursă foto

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 3.0/5 (4 votes cast)
Femeia sau Barbatul, mai buni bucatari?, 3.0 out of 5 based on 4 ratings

Etichete: , , , ,

  1. richie a scris pe 22 March 2012

    Mie imi place sa mananc. Dar da, barbatii sunt mai apreciati ca chef-i decat femeile. Nu e o chestiune de aptitudini ci vine din istorie, cand cei mai buni bucatari gateau pentru sefi de state si nu prea erau printre ei femei. Femeile erau spalatorese cameriste slujnice. bucatarul mai stia sa taie un porc, o oaie, etc.

  2. roxana.bugar a scris pe 22 March 2012

    Asa este, sunt mai apreciati intr-adevar.Si femeile, nu erau cu taiatul, si nici acum nu sunt, de partea asta inca se ocupa barbatii :).Adica eu cel putin nu stiu sa fie femei care sa se ocupe de taiatul animalelor.

  3. roxana.bugar a scris pe 22 March 2012

    Multumesc pentru ca ai spus parerea ta.