22 March 2012 Scris de:

Educatie…

Sa facem un exercitiu de imaginatie. Sunteti elevi in clasa a XI-a, la un liceu de nivel mediu, aveti 18 ani si o situatie buna la invatatura. Este vineri, ceasul e 9:20. Stati plictisiti in banca a 2-a randul al treilea, cel de langa geam. Profesoara de romana citeste un comentariu pe care clasa il asculta, sau nu. Sunteti fericiti pentru ca soarele va incalzeste dar totodata si plictisiti si usor enervati de zgomotul de fond produs de profesoara de romana.
Si va intrebati : Oare imi vor folosi in viata orele petrecute la scoala sau vor fi doar ore pierdute?

Nu stiu cum veti raspunde voi la intrebarea de mai sus, insa va voi spune raspunsul meu. Nu ma ajuta timpul petrecut sau daca o face, o face intr-o mica masura. Si prin nu ma ajuta ma refer la faptul ca nu ma pregateste pentru viata de dupa bancile scolii. Educatia pe care o primesc acum in scoala(liceu) consta intr-un bagaj enorm de informatii care imi sunt livrate pentru a le reproduce mecanic, avand foarte putine aplicabilitati in viata de zi cu zi.

Educatia nonformala nu detine o definitie riguroasa ci se vrea a fi diferita de educatia formala prin temele abordate si prin metodele de transmitere a informatiilor. Educatia nonformala implica interactiune, comunicare, dezbateri, munca in echipa, socializare. Toate astea te formeza si te dezvolta ca persoana. Primul meu contact cu educatia nonformala a fost in momentul in care am devenit membru al Consiliului Local al Tinerilor Timisoara. Am participat la traininguri de management de proiect, de dezvoltare personala, de comunicare de la care am invatat foarte mult.

Cu toate ca educatia nonformala ofera dupa parerea mea informatii cu adevarat relevante pentru viata de zi cu zi este mult prea putin spre deloc oferita ca metoda de invatare pentru tineri. Dintr-un sondaj rapid realizat in randul colegilor de clasa am aflat ca doar doua persoane din treizeci au ceva idei depre ceea ce inseamna educatia nonformala.


Daca ati avea de ales pentru voi, sau in locul fratilor, surorilor, verisorilor, nepotilor, copiiilor vecinilor sau copiiilor vostri ati alege cantitatea enorma de informatii a educatiei formale sau alternativa educatiei nonformale ?

Sursă foto

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 2.5/5 (2 votes cast)
Educatie..., 2.5 out of 5 based on 2 ratings

Etichete: , , , ,