20 March 2012 Scris de:

Religia in scoli

Pare deja un subiect controversat: religia in scoli!

In era comunismului bisericile erau daramate si totusi lumea parea mai credincioasa decat in zelele noastre. Azi e plin de biserici, pline bisericile de oameni si totusi lumea nu pare plina de credinciosi.

Toata evolutia noastra se bazeaza pe educatie. Ne educam timpul, reactiile, nevoile primare. Suntem educati in scoala pentru a citi si a scrie prin materii de Limba si literatura romana; cum am stii matematica daca nu am invata-o?! Asemenea suntem educati si in bunele si relelele credinte prin Religie.

De multe ori religia ne invata un bun comportament. Intr-o lume virtuala, unde oamenii nu au contact direct si intr-o lume competitiva si plina de invidie, avem nevoie de o luminita la capatul acestui tunel intunecat.

Copii au nevoie sa invete sa fie buni pentru a deveni buni.

www.giostudio.ro

Sursă foto

 

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Etichete: , , , ,