14 December 2011 Scris de:

De fapt, n-am uitat sa fim patrioti!

Rom. Baton de ciocolata. Autentic romanesc. Sau cel putin asa se credea pana la campania lansata de Kandia Dulce (din portofoliul careia face parte batonul de ciocolata Rom) in toamna anului 2010 care aducea visul american intr-un baton romanesc.

Batonul meu si al celor cu care am copilarit, al parintilor sau chiar al bunicilor s-a reinventat in ceea ce se credea a fi foarte dorit: visul american, adica locul tuturor posibilitatlior ne-a vizitat Romania intr-un baton de ciocolata.

Daca se analizeaza aceasta reclama si intreaga campanie realizata in jurul Noului Rom, se evidentiaza o agentie de publicitate care si-a facut treaba al naibii de bine si anume agentia McCann Erickson, prin directorul de creatie, Adrian Botan.

Conform evaluarilor post campanie s-a constatat o crestere a indicatorului de brand cu 79% si s-a dublat indicatorul de brand pentru publicul tanar, el fiind principala tinta pentru Noul Rom, in sensul cresterii preferintei pentru brand in randul tinerilor.

In perioada iunie 2010-mai 2011, Rom a fost al doilea cel mai bine vandut baton de ciocolata dupa Snickers, surclasand Bounty, Lion, Twix si Mars avand drept consecinta o crestere semnificativa a vanzarilor ca si volum si valoare, conform topului realizat de agentia de cercetare de piata Nielsen Romania. Totodata, Kandia Dulce a inregistrat anul trecut un profit de 440.000 de euro, o revenire mult asteptata dupa pierderea nu de mult uitata de 1,4 milioane de euro.

Campania s-a materializat in patru luni, prin zece oameni si printr-un mix de mijloace media, in topul eficientei fiind televiziunea si mediul online. S-a mai promovat in presa, la radio si prin OOH (publicitate outdoor). A fost lansata in octombrie 2010 cu un cost moderat de aproximativ 250.000 de euro. S-au pus in vanzare 150.000 de batoane “americane” in trei supermarketuri, continuand in paralel vanzarea de baton Rom Autentic Romanesc, fapt ce a creat controversele preconizate.

Pentru sporirea antagonismului, s-au creat doua site-uri:www.romautentic.ro si www.noulrom.ro unde reactiile nu au intarziat sa apara, atat pro cat si cotra, dar mai ales contra. Numai in prima saptamana s-au inregistrat 55.000 de vizitatori unici online, 20.000 de persoane au aderat la “cauzele” create pe site-uri si pe Facebook, iar reactiile la raft pentru intoarcerea Romului Autentic au devenit vizibile.

Raspunsul lui Adrian Botan, directorul de creatie, a venit sa elucideze situatia. Campania a fost doar un artificiu de marketing care si-a atins scopul. Noul Rom a atras atentia tuturor, vanzarile au crescut spectaculos, campania a fost premiata cu Oscarul publicitatii la festivalul de la Cannes, romanii au fost asigurati ca nu si-au pierdut pretiosul baton romanesc si ceva extarordinar si senzational s-a constientizat: ca nu s-a dus patriotismul pe apa sambetei, desi 44,5% dintre tineri ar parasi Romania pentru un job mai bine platit in strainatate.

Astfel, romanii, prin aceasta campanie, au fost ajutati sa constientizeze cat de mult tin la un produs national cu traditie din 1964 si ca nu doresc sub nici o forma ca si acest brand sa se reprofileze. Totodata, initiativa Rom de a schimba imaginea Romaniei, a fost un gest care readucea un plus de speranta, incredere si mandrie in identitatea nationala, prin acest fapt Kandia Dulce depasind gluma Noului Rom si artficiul de marketing, lansandu-se in asumarea responsabilitatii sociale prin atingerea unui punct nevralgic: imaginea Romaniei peste hotare.

http://www.iqads.ro/portofolio/mccann_erickson/19737

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
De fapt, n-am uitat sa fim patrioti!, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Etichete: , , , ,