9 December 2011 Scris de:

Scopul scuza mijloacele

Unul dintre cele mai discutate subiecte in mass-media ma face sa ma gandesc involuntar la propriile mele alegeri si decizii. Eutanasierea cainilor vagabonzi. Intr-adevar, suna atat de obiectiv si fara niciun fel de implicare emotionala, de ti se face pielea de gaina. Dar, si ma repet aici, scopul scuza mijloacele, iar atata timp cat e o actiune care e menita sa ne imbunatateasca stilul de viata sau spatiul in care traim, e o actiune eficienta. Nu sunt o fiinta fara suflet, sunt iubitoare de caini, chiar am unul in casa, dar cu cei maidanezi chiar am o problema.

In primul rand, trebuie sa fac referire aici la orasul meu natal. E mic, e dragut, dar ..si fara niciun fel de exagerare, mai e putin si se vor schimba rolurile intre caini si oameni. Inca putin timp, si ne vor alunga cainii pe noi pentru a-si face loc pe strada sau in magazine. Sunt mii de caini-unii agresivi, altii mai putin, dar ideea e ca trebuie sa-mi iau mereu masuri de precautie pentru a face o plimbare seara sau a iesi pur si simplu la o cafea.

Mai mult decat atat, sunt foarte multe cazuri in care oamenii sunt atacati fara niciun motiv, ceea ce e foarte trist. Asadar, cred ca unica solutie a acestei probleme consta in eutanasierea cainilor. Adaposturi sunt prea putine, iar de buget pentru aceasta ducem lipsa din plin in contextul in care sunt multe alte prioritati in tarisoara noastra in momentul de fata.

Sursă foto

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Etichete: , , , ,