9 December 2011 Scris de:

Salvaţi câinii vagabonzi!

Eu când aud vreunul dintre cuvintele “câine” sau “câini”, aud şi “prietenul omului”. De ce aş salva eu câinii vagabonzi?

În primul rând datorită micului proverb de mai sus. Am văzut destule cazuri pe youtube în care câini vagabonzi (de cele mai multe ori) sau câini de rasă nu îşi părăseau persoana apropiată în cazul unui cutremur/tsunami/incendiu etc. Cel mai recent a fost la tsunami-ul din Japonia, unde un câine vagabond nu a vrut să plece de lângă un alt câine rănit.

Un al doilea motiv pentru care nu sunt de acord cu eutanasierea câinilor vagabonzi este pentru că sunt şi ei fiinţe, simt durerea şi suferă la fel ca oamenii. De ce să omori o fiinţă care nu ţi-a făcut nimic? Se pot construi adăposturi pentru câinii vagabonzi unde ele să fie ţinute în siguranţă.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Salvaţi câinii vagabonzi!, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Etichete: , , , ,