9 December 2011 Scris de:

E frunza, nu e frunza…

Zilele trecute m-am intalinit cu un prieten si am schimbat cateva impresii despre brandingul Romaniei. Super tare! De mult timp nu mai avusesem ocazia sa polemizez un pic. Am inceput sa vorbim despre frunza. Nimic anormal. Ba chiar, zicea el, ca o frunza te poate duce cu gandul la padure – un excelelnt loc in care sa te manifesti, sa faci picnicuri si nu in ultimul rand un loc de cutreierat.

Acesta sa fi fost oare motivul pentru care sigla brandului Romania a fost ales drept frunza? Nu stim inca. Dar cu siguranta vom afla daca a fost alegere buna, o alegere care sa ne promoveze in adevaratul sens al cuvantului tara sau a fost un simplu motiv de a mai baga bani in ceva. Si asa se tot aude de atata timp, de atatea fonduri disparute, parca, de sub nasul nostru ca si cand zapada le-ar fi acoperit urmele iar noi suntem niste bieti iepurasi care nu facem altceva decat sa fugim de propria urma.

Un bun profesor de-al meu spunea la un moment dat ca o tara are nevoie, pe langa un conducator, de fapt, de un manager. Bine zis. Un manager care sa ce? Cu totii am intalnit si cu siguranta, inca, mai intalnim batrani care se plang ca era mai bine pe vremea fostilor. Adica se fura mai bine pe vremea aia? Oare oamenilor le e dor de statul la coada la paine si la lapte? Oasele inca n-au disparut dar le lipseste coada interminabila. Adica sa intelegem ca americanii cu renumitele campanii Black Friday s-au inspirat de la noi?

Sa revenim insa la subiectu frunza. Daca ar fi sa luam partea de cutreierat si sa o adaptam la nivel de tara si sa o percepem drept turism, indradevar chiar avem multe de vazut. Am vzitat orase in Romania care din asta-si castiga profituri – turism. De ce nu ne promovam noi insine tara, tinanad cont de faptul ca avem atatea si atatea de vazut, in schimb ce-i care vin aici (si scapa, totusi, cu portofelele neatinse de maini straine) ne lauda potentialul turistic atat de promitator dar ascuns undeva in spatele altor mari branduri de tari?

Cu toate acestea, vin sarbatorile, motiv sa umflam cifra de afaceri a supermaketurilor si sa ne facem ca ne pasa de oameni pe care nu i-am bagat in seama un an intreg sa ne dam drept enoriasi model si sa ne bucuram, totusi de orasele care se transforma intr-o adevarata scena de seara.

Pentru astazi atat am avut de zis. Maine, sigur, voi avea mai multe. O zi buna tuturor si un weekend cat mai inspirat!

Sursă foto

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Etichete: , , , ,