9 December 2011 Scris de:

De ce e fain la şcoală

Am avut zilele trecute o discuţie cu fetele despre şcoală, ca să vedeţi voi băieţii ca noi mai vorbim şi lucruri importante, nu doar despre haine sau bărbaţi cum aţi tinde să credeţi.

Întrebarea e: Care este diferenţa între doi oameni care lucrează în acelaşi domeniu, unul din ei fiind absolvent de facultate cu profil specific, iar celălalt amator?

Adică, au importanţă studiile, ori ba? Au! Au pentru că te formează şi te pregătesc pentru ceea ce urmează. Vorba aceea, “omul cât trăieşte învaţă”. Dar ce învaţă? Asta face diferenţa. Şcoala te învaţă unde şi ce să cauţi, de unde să te inspiri. Şi cel cu studii şi cel fără se inspiră de undeva, toţi ne inspirăm, fie din cărţi sau alte surse adiacente, fie din experienţe proprii.

Diferenţa o face conţinutul. Aici intervine, nu acea instituţie, ci omul. El, cel cu experienţă, cel cultivat şi educat în acest sens. El te vrea profesionist, cu mintea deschisă şi cu poftă de muncă. Îţi va spune toate secretele lui profesionale, îţi va dezvălui cele mai bune surse de inspiraţie şi va fi mereu la curent cu noutăţile pentru a-ţi oferi ţie informaţii proaspete. Pe de altă parte, cel ce abia şi-a descoperit îndemânarea, se uită în jur şi imită, ori între a imita şi a crea e mare diferenţă.  A imita e limitat, a crea dă dependenţă.

Sursă foto

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Etichete: , , , ,