9 December 2011 Scris de:

Câine sau câine de om?!

Începând cu această lună, românii iubitori de animale trebuie să se obişnuiască cu ideea că eutanasierea câinilor fără stăpân este legală.Unele primării au luat în serios această hotărâre şi au trecut la treabă(Craiova), alte primării au găsit soluţii(Timişoara).

Vreau să spun că sunt plăcut surprins de faptul că multe oraşe au organizat campanii şi proteste anti-eutanasiere, ceea ce mă duce cu gândul la compasiune-, românii sunt iubitori şi cu animalele.

Autorităţile s-au dovedit a fi, din nou, nepregătite şi incompetente.Aceştia au ales varianta cea mai uşoară: hai să îi omorâm.Nu pot să spun decât faptul că ei sunt, de fapt, nişte câini de oameni.Ei ar fi trebuit să găsească alternative, cum ar fi: creearea de adăposturi, sterilizări şi campanii de adopţie.Asta dacă ar fi avut suflet…

P.S: Hai să ne gândim: dacă ar fi avut şi câinii drept de vot?!

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Câine sau câine de om?!, 5.0 out of 5 based on 1 rating