30 November 2011 Scris de:

Vă prezentăm profesorii Școlii de Blog

Azi este ultima zi în care mai puteți aplica pentru o bursă în cadrul Școlii de Blog.

Să vă amintesc puțin despre ce este vorba. În perioada 7-21 decembrie are loc o nouă ediție a Școlii de Blog, organizată de blogu.lu și găzduită de Facultatea de Ştiinţe ale Comunicării din cadrul Universităţii “Politehnica” din Timişoara. La fel ca şi în cazul primei ediţii, pregătim o serie de 4 workshop-uri pentru o “clasă” de 15 “elevi”. Profesorii s-au pregătit să vă ofere informații cât mai utile și care să răspundă la cât mai multe din întrebările pe care le aveți în legătură cu blogging-ul. Să fie totul cât mai clar, vă povestesc câte ceva despre cursurile fiecărui profesor în parte.

Dan, decanul Școlii de blog, va ține un curs despre partea mai tehnică a lucrurilor. Adică, pe românește, vă va explica ce stă în spatele unui blog, cum se folosește Dashboard-ul, ce-i acela un plugin, ce puteți face cu el și multe alte informații utile. Corina va fi cea care vă învață cum să țineți condeiul în mână. Cursul ei este despre tehnici de redactare a articolelor și vă va învăța care este importanța unui articol scris corect și lizibil și cum puteți transmite părerile voastre într-un mod cât mai frumos, prin intermediul blogului.

Richie, maestru al documentării, prieten bun cu Google, Wikipedia și alți coloși, o să vă deschidă ușa spre minunata lume a informației nelimitate și în continuă expansiune. Cum probabil intuiți, Richie va povesti câte ceva despre cum ne documentăm pentru a scrie un articol. În final eu, dirigintă a Școlii de Blog, vă voi invita la o discuție despre branding personal. Va fi o oră de dirigenție online și aștept cu nerăbdare să NU motivez nicio absență.

Cursurile vor avea loc începând cu ora 17:30, în fiecare miercuri și vineri în perioada 7-16 decembrie. Azi este ultima zi în care vă mai puteți înscrie la adresa de e-mail inscrieri@scoaladeblog.ro. Detalii amănunțite despre ce trebuie să ne scrieți în ”dosarul de admitere” aveți aici

Etichete: , , ,

  1. Fiecare cu jobul lui | School-job a scris pe 3 December 2011

    [...] au o facultate a lor, pe când bloggerii abia acum își înființează o ,,Școală de blog” , iar diplomele cel mai probabil că nu pot fi [...]

  2. Şcoala de blog | Blogul Roxanei a scris pe 11 December 2011

    [...] Relaţii Publice (home sweet home) şi cu partenerii lor organizează în perioada 7.12 şi 21.12 Şcoala de blog. Iupiiiii! Cred că e cea mai bună oportunitate de a face blogging într-un mod corect… poate [...]

  3. Şcoala de blog « roxanacioban a scris pe 16 December 2011

    [...] Relaţii Publice (home sweet home) şi cu partenerii lor organizează în perioada 7.12 şi 21.12 Şcoala de blog. Iupiiiii! Cred că e cea mai bună oportunitate de a face blogging într-un mod corect… poate [...]