24 June 2010 Scris de:

Şcoala de Blog susţine mediul ONG

Ne-am propus ca prin Şcoala de Blog să promovăm bloggingul şi comunicarea online în mediul ONG din Timişoara. De aici până la a organiza ediţia cu numărul 3 a Şcolii de Blog a mai fost doar un pas, făcut cu entuziasm de studenţii din AIESEC, unul dintre cele mai active ONG-uri din Timiş.

Prima vizită a lui Dan (deceblog.net) şi Andrei&Mile (blogu.lu) în sediul AIESEC Timişoara a avut ca obiectiv analizarea canalelor de comunicare folosite în prezent şi stabilirea nevoilor organizaţiei în ceea ce priveşte comunicarea online. Având un punct de plecare, am stabilit de comun acord şi planul de bătaie.

Prima întâlnire a abordat bloggingul: de la importanţa structurării ideilor într-un articol, la a cunoaşte bine subiectul abordat şi a exprima corect ceea ce vrei să comunici.

Urmează cea de-a doua întâlnire care va avea ca subiect folosirea corectă a canalelor complementare de promovare online oferite de media socială, oferind mai cu seamă exemple de bune practici dar şi de situaţii de evitat.

Revenim curând cu impresii şi mai multe detalii despre această ediţie.

Etichete: , , , , ,