12 December 2009 Scris de:

Site-ul The Sun, plin de culoare

Site-ul The Sun.com reprezintă versiunea online a cotidianului britanic The Sun. Site-ul a reuşit în câţiva ani să atragă foarte mulţi vizitatori, astfel, în prezent ocupă poziţia a patra în topul celormai populare cinci site-uri de ziare din Marea Britanie.

Atât site-ul cât şi ziarul The Sun fac parte din corporaţia News Corp condusă de magnatul britanic Rupert Murdoch, care a reuşit să creeze un adevărat imperiu media. News Corporation include unele dintre cele mai renumite trusturi media: publicaţiile The Sun, New York Post, Times, Wall Street Journal (care face parte din grupul de presă Dow Jones, achiziţionat de dl Murdoch în 2007, în schimbul sumei de cinci miliarde de dolari); editura HarperCollins; posturile de televiziune Star TV, BSkyB şi studioul de producţie cinematografică 20th Century Fox.

Astăzi, internetul aduce în buzunarele News Corp 50% din venituri, cumpărarea în 2006 a reţelei de socializare online MySpace a făcut ca Rupert Murdoch să devină o prezenţă importantă în online. Vânzările News Corporation ating o valoare anuală de 8,75 mld. euro.

Site-ul tabloidului The Sun a înregistrat în ultima lună creşteri record de peste 2,5 milioane de utilizatori unici, dintre care 56% sunt bărbaţi şi 44% femei. Potrivit Google adplanner, The Sun.com a înregistrat în luna noiembrie peste 34 mil. de afişări şi 13 mil. vizite la nivel internaţional.

Deocamdată, site-ul The Sun.com este unul necomercial, dar directorul News Corp, Rupert Murdoch, a făcut cunoscut faptul că din anul 2010, The Sun, New York Post şi The Times vor putea fi accesate doar în schimbul unei sume de bani:  “Era ştirilor gratis pe net s-a terminat. Vom pune taxe pe toate site-urile noastre.”

Lider al presei de senzaţie din întreaga lume, The Sun este cotidianul cel mai citit dintre toate ziarele britanice. Ce îl face aşa de faimos? Sexul, sportul, crimele şi scandalurile sunt doar câteva dintre temele care fac vânzare ziarului. Titluri mari, poze incitante, fete dezbrăcate-acestea sunt ingredintele care se regăsesc în paginile site-ului The Sun. Site-ul este atractiv şi citeţ, pe lângă principalele ştiri ale zilei şi editoriale bărbaţii pot urmări şi paria meciurile de fotbal.

Site-ul ziarului britanic The Sun este unul plin de umor, care respectă trei mari calităţi ale tabloidului: îl distrează pe cititor, îl informează foarte scurt cu privire la ce se întâmplă în jurul său şi este util cititorului.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Site-ul The Sun, plin de culoare, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Etichete: , , ,