10 December 2009 Scris de:

Cea de-a treia temă

Începând cu articole despre subiectele preferate, continuând prin a-şi imagina despre ce şi cum ar scrie personajele lor preferate, pentru ca mai apoi să facă recenzii unor produse sau servicii, elevii Şcolii de Blog au primit şi cea de-a treia temă, una pentru care trebuie să se documenteze din domeniul online.

Tema presupune compararea a două website-uri care au acelaşi profil de activitate, unul din .ro şi altul din străinătate (.com, dar nu numai). Pentru scrierea articolelor nu a fost impus vreun model care ar trebui să fie urmat, intenţia fiind de a lăsa la alegerea elevilor atât aspectele pe care le vor compara cât şi felul în care îşi vor structura comparaţia. Totuşi, se va ţine cont de obiectivitatea analizei celor două website-uri şi de importanţa detaliilor comparate în fiecare caz.

Elevii mai au timp să predea temele până vineri seara, pentru ca sâmbătă articolele publicate să fi dezbătute “la clasă”. Ca de obicei, orice comentariu, opinie sau feedback va fi de folos!

Etichete: , ,