3 December 2009 Scris de:

Trendul anului 2009: Bolero

flamenco

Bolero-ul este un dans senzual si plin de energie, originar in Spania secolului 18. Dar este si cea mai cunoscuta compozitie muzicala a lui Maurice Ravel, care initial se numea Fandango, dupa un alt dans traditional spaniol, ruda a flamenco-ului, acompaniat de chitari si, mai important, de jucausele castaniete. Apasa pe play si hai sa ascultam Bolero al lui Ravel, cat timp iti povestesc si despre a treia interpretare a bolero-ului, o interpretare mai moderna si mai chic.

Bolero se numeste si trendul anului 2009, o jacheta scurta, deschisa in fata, care iti acopera partial umerii, numita astfel pentru ca se inspira din…ai ghicit: folclorul spaniol, din nou, si din costumele purtate de voluptuoasele spanioloaice la dans si de matadorii puternici in corride.

In anul 2009, pe podiumuri a revenit bolero-ul, purtat mai mult ca oricand, la tinute elegante sau, de ce nu, casual. Dar istoria lui a fost ocupata mai mult de titlul de piese de resistance a trusoului nuptial. Acoperind umerii si decolteul mireselor sfioase in timpul ceremoniilor religioase, bolero-ul este o varianta mult mai practica a salurilor si esarfelor alunecoase si transparente, deloc comode, care abia asteapta o pala de vant pentru a-l uimi pe preot.

Intrat in moda urbana, casual, bolero-ul a capatat alte valori estetice. E un accesoriu pe cat de inutil- caci nu tine de cald, si nu acopera mai nimic- pe atat de atragator si de ravnit. In tinute elegante, ofera prestanta si voiosie taioarelor clasice si conservatoare. In tinute casual, chiar sport, da culoare, nebunie, si, la o adica, nu te prea gandesti la ce iti foloseste. Ca multe alte placeri fashioniste, presupun.

De pe podiumurile Chanel, Dior, Michael Kors, Blumarine sau Miu Miu direct in magazinele de retailer, ai mii de posibilitati de bolero-uri. Din blana, stofa, cu paiete, cristale, din piele sau tricot, e o piesa usor de combinat si de purtat. Asta daca nu esti o persoana mai friguroasa. Si bineinteles, pozele cu Kate Moss purtand un bolero diafan sau cu Keira Knightley pe covorul rosu, influenteaza.

Proportia stilurilor se pastreaza, bolero elegant la costum, taior sau rochie de seara, iar cele casual sau tricot la rochite vaporoase de vara, sau pur si simplu la blugi si un top de efect. Daca te simti mai indrazneata, combina stilurile. Pana la urma, tine de personalitate.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Trendul anului 2009: Bolero , 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Etichete: , , , , , , , , ,