3 December 2009 Scris de:

Carul cu bere? – bere e, dar fara car

Beraria din spatele teatrului national din Tg-Jiu. Cu vreo 2 nivele, parter si subsol, pare locul perfect pentru toti bautorii de licoare din malt si apa. Pe timp de vara se intinde chiar si intr-o curte interioara plina de mese si umbrele cu Carlsberg, bere ce se gaseste la loc de cinste aici.

Atmosfera barului e una.. cu dubla personalitate.. sau tripla, dupa caz. La subsol, intr-o penumbra rosiatica gasesti scaune de piele in jurul unor mici mese rotunde si canapele confortabile. Mai sus e barul obisnuit, dominat de o plasma imensa – ce ti-e si cu modernismul asta? – iar in curte, bancile de lemn aduc ceva din atmosfera festivalelor de bere de langa stadionul principal.

Meniul? Unul destul de vast, nerestrictionat de numele barului. De la cafea si ciocolata (cremoasa si buna) pana la bere si spirtoase. Ba chiar, din cand in cand (de obicei vineri sau sambata seara) mai exista si oferta casei cu reducere de 50% la vin fiert sau coniac. Daca te apuca foamea ai sansa sa gasesti si ceva ok de rontaiala, deci, no complains.

Barmanul si chelnaritele, toti niste draguti, ce-si fac treaba chiar si atunci cand, inconjurati de vreo 4-5 persoane cocotate pe scaunele de la bar, incearca sa retina ce vorbeste fiecare.

Faimosul “car”, e locul in care dai de toti actorii teatrului, veniti  sa-si stinga setea, de toti poetii si scriitorii din oras si toti iubitorii de arta. Din cand in cand te mai incanta si cu cate o piesa de teatru in aer liber, jucata printre scaune si mese de artisti ametiti (sau in curs de ametire) ce jongleaza printre sticle si halbe.

Loc cu personalitate proprie, te atrage prin promisiunea din nume, si te face sa revii prin atmosfera boema de care museste.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 3.8/5 (5 votes cast)
Carul cu bere? - bere e, dar fara car, 3.8 out of 5 based on 5 ratings

Etichete: , ,

 1. Simigiu Rodica a scris pe 28 February 2011

  Bebe poate ajunge sa cantareasca aproximativ 3,2 kg.Totusi,nu fi ingrijorata de marimea burtii tale,nu exista o legatura exacta intre dimensiunile ei si cele ale lui bebe!Asadar,o burta foarte mare nu presupune un bebe pe masura.Odata ce sarcina avanseaza,daca micutul sta pe orizontala,vei avea burta mare.Daca,dimprotiva,burta e alungita ,bebe sta pe verticala. 

 2. Simigiu Rodica a scris pe 28 February 2011

  In mod normal,uterul are forma si marimea unei pere mari,rasturnate,avand lungimea de 6-8 cm si latimea de 3-4 cm.In sarcina insa,se mareste odata cu bebe.El isi revine la dimensiunile normale cam la doua luni dupa nastere.Uterul este asezat in continuare vaginului,usor inclinat in fata.Dar uneori el poate fi orientat spre spate,fiind vorba de uter retrovers.

 3. Simigiu Rodica a scris pe 28 February 2011

  Umplut cu un lichid de culoarea paiului,sacul amniotic este un fel de parc acvatic sigur pentru bebe.Lichidul amniotic este generat de corpul tau intr-o cantitate suficienta, astfel incat bebe sa pluteasca in el.Are rolul de a-l proteja pe micut/micuta,actionand ca un amortizor in caz de zdruncinturi sau lovituri.Bebe pluteste in acest lichid si elimina in el urina,dezolvandu-si rinichii si sistemul digestiv.Orice elimina bebe in lichidul amniotic este adsorbit inapoi de sangele tau.

 4. Simigiu Rodica a scris pe 1 March 2011

  Lung de aproximativ 50 cm,cordonul ombilical este alcatuit din artele si vene care il leaga pe bebe de mijlocul planentei.El este vital pentru ca permite schimbarile dintere tine si bebe,tranzitandu-l sangele,nutretii,oxigenu si bioxidul de carbon.Viteza acestui flux poate depasi 6 kilometri pe ora.Uneori,cordonul ombilical se indoaie,permitand fatului sa se miste.El este chiar si o jucarie pentru bebe ,iar atunci cand fatul creste,trage uneori de el.Buclucasul cordon insa poate crea probleme la nastere sau in timpul travaliului.