2 December 2009 Scris de:

Memorialul Victimelor Comunismului si al Rezistentei

Inchisoarea – Muzeu din  Sighetu Marmatiei, singura de acest gen in estul Europei, a fost construita de autoritatile Austro- Ungare la sfarsitul secolului al XIX- lea pentru a aniversa primul ” mileniu maghiar”- 1000 de ani de la migratia  maghiarilor spre nord- est, pana la Dunare.

Trecerea de la Monarhie la Dictatura Regala, Dictatura Militara si mai apoi la Comunisim, odata cu intoarcerea armelor impotriva Axei (23 august 1944) a transferat puterea politica liderului Gheorghe  Gheorghiu- Dej. Noul dictator a folosit inchisoarea de la Sighet pentru a reduce la tacere elita intelectuala, politica si religioasa din perioada interbelica.

memorialulAvantajul acestei inchisori il reprezenta pozitionarea geografica:  situata la 2 km de granita cu Ucraina (pe atunci componenta U.R.S.S), reprezenta un loc sigur, de unde nu se putea evada.

Astfel, pana in anul 1955 cand  Romania a aderat la ONU, din cei 250 de detinuti de la Sighet, 52 murisera, dupa doar 5 ani de incarcerare. Iuliu Maniu, Gheorghe Bratianu sau Constantin I. C. Bratianu  au murit umiliti de tortionarii comunisti in celulele a caror descriere pare azi cel putin o gluma proasta la adresa umanitatii.

Treptat, detinutii au fost transferati in alte centre de “reeducare” sau la domiciliu fortat. Detentia politica a fost desfiintata in 1964, astfel incat pana in 1977 inchisoarea de la Sighet a devenit o ruina parasita.

Revolutia din decembrie 1989 si consecintele instaurarii unui regim democratic in Romania au facut posibil ca Ana Blandiana si Romulus Rusan, ambii scriitori si membri ai organizatiei Alianta Civica, sa prezinte proiectul “Memorialul Victimelor Comunismului si al Rezistentei” Consiliului Europei in 1993.

In 1995 Consiliul Europei (CE) a luat Memorialul sub egida sa, ceea ce a contribuit la inaugurarea primelor sali, doi ani mai tarziu. Deschiderea oficiala a muzeului a avut loc in anul 2000, iar CE l- a inclus, alaturi de Memorialul de la Auschwitz si Memorialul Pacii din Normandia, in primele trei locuri din  Europa, din punct de vedere al cultivarii memoriei europene.

Cele 50 de celule, situate pe trei nivele, au fost transformate in sali de muzeu si fiecare prezinta cronologic atat represiunea comunista in context europeanRevolutia din Ungaria, Primavara de la Praga sau Revolutia de Catifea- cat si etapele comunismului in tara- “alegerile” din 1946, colectivizarea, deportarile in Baragan sau Epoca de Aur a Comunismului.

O sala ce  imprima vizitatorilor o incarcatura emotioanala puternica este celula neagra de la etajul I: o celula mica, fara ferestre cu un lant in mijloc, folosita pentru pedepsirea detinutilor “lipsiti de respect” fata de regimul inchisorii. Lipsa unui scaun era, desigur, intentionata, astfel detinutul era obligat sa stea in picioare cel putin o zi si o noapte.

Nici restul celulelor nu erau cu mult mai luminoase. La geamuri au fost puse in scurt timp de la inaugurare obloane, astfel incat detinutii vedeau doar cerul.

Spatiul de Reculegere si Rugaciune , situat pe rampa de coborare spre subsolul Memorialului, este o constructie artistica pe care sunt gravate peste 8000 de nume ale celor care au murit in inchisori, lagare si locuri de deportare din Romania.

Memorialul din Sighet este si subiectul seriei de documentare “Memorialul Durerii” care a ajuns la 120 de episoade, cat si al cartii “Memorialul Durerii- o istorie care nu se invata la scoala”, ambele realizate de Lucia Hossu Longin.

Nu poti vorbi despre Memorial din prisma avantajelor sau a dezavantajelor sale pentru ca semnificatia sa depaseste asemenea coordonate si este perceputa la un alt nivel, la cel spiritual. Fiecare sala  exprima mult mai mult decat o posibila lipsa de chef a unui ghid de muzeu care a avut un somn agitat. Pentru ca tacerea celulelor exprima durerea la o intensitate pe care vorbele noastre nu pot decat sa o suplineasca satisfacator. Nimic mai mult.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 4.3/5 (6 votes cast)
Memorialul Victimelor Comunismului si al Rezistentei, 4.3 out of 5 based on 6 ratings

Etichete: , , , ,

 1. Alexandra Tivadar a scris pe 2 December 2009

  http://www.memorialsighet.ro
  pentru o vizita virtuala a celulelor si mai multe informatii

 2. de ce? a scris pe 2 December 2009

  nu trebuia sa pui linkul si in articol? :p

 3. alex a scris pe 17 December 2009

  f interesant. ii placut sa vezi ca mai sunt si alti tineri interesati de asa ceva.:)

  sa vii in fiecare joi la societatea timisoara de la ora 18:00. se pun filme pe tema asta si de ce nu, poate o sa te implici in ceva activitati.:)