30 November 2009 Scris de:

Hostel Marabou Prague

Pentru a putea analiza obiectiv un hotel trebuie sa avem in vedere următoarele aspecte:

 • raportul calitate-preț
 • localizarea
 • serviciile
 • personalul

Din punct de vedere al localizării, Hostel Marabou Prague are un mare plus, fiind situat la doar 15 minute de centru istoric al orașului Praga. Foarte ușor de localizat , hostelul dispune de o parcare pentru mașinile mici, gratuită pentru clienți. În ceea ce privește parcarea autocarelor, aici putem acorda un minus deoarece acestea pot fi parcate doar în stradă, iar în timpul săptămânii parcarea trebuie plătită.

Fiind un hotel pentru tineret, Marabou oferă prețuri pe măsură, însă și condiții pe măsură. Pentru un loc în dormitoarele mari, de 11-14 persoane, costă doar 13.20 euro în timpul sezonului și 10.20 euro în afara sezonului. Hostel MarabouNu toate camerele sunt atât de mari totuși. Marabou mai dispune de camere de 8-10 paturi, 6-7 paturi și camere mai mici de 1, 2,3 sau 4 paturi. Cele mai scumpe sunt camerele pentru o persoană care, în timpul sezonului, ajung la 42 euro.

Un minus îl reprezintă dimensiunea camerelor, cele de 4 persoane mai ales sunt foarte mici. Dormitoarele, în schimb, sunt destul de spaționase, dar avand în vedere numărul mare de persoane cu care esti nevoit să împarți camera, faptul că este mai mare devine irelevant.

Un alt aspect negativ ar fi acela că nu toate camerele dispun de baie. Doar cateva camere de 1, 2 sau 3 persoane au asemenea facilități. Ceilalți oaHostel Marabouspeți sunt obligați să utilizeze băile comune împrăsțiate prin tot hotelul. Trecând peste faptul că trebuie să ieși din cameră pentru a ajunge la baie, acestea sunt curate și foarte bine în grijite.

Deși lipsa băilor din camere este un punct negativ, putem spune că din punctul de vedere al raportului calitate-preț, Marabou Hostel iese destul de bine.

Pentru clienții săi, Marabou Hostel are câteva oferte speciale:

 • Plătești 6 nopți de cazare și poți sta 7
 • micul dejun inclus in prețul camerei
 • acces internet gratuit
 • Hostel Marabou
 • o băutură din partea casei
 • recepție deschisă 24 de ore
 • bar și cameră de zi
 • spălătorie
 • gratuit – cameră pentru bagaje, dulapuri și cutii pentru valori
 • 5% reducere pentru elevi și studenți
 • 10% reducere pentru grupuri de peste 15 persoane
 • hărți turistice gratuite

Personalul aduce un mare plus Hostelului Marabou. Acesta stă la dispoziția clientului 24 de ore, fiind dispus să ofere informații atât despre hotel, cât și despre alte subiecte – obiective turistice, mijloace de transport în comun, schimb valutar etc.

Analizând aceste aspecte, putem spune că Hostel Marabou Prague este ideal nu doar pentru tinerii care călătoresc, ci pentru toate persoanele care nu sunt foarte pretențioase. În schimb, acei călători care doresc să dispună de o cameră cu toate utilitățile – baie, frigider, televizor, telefon – ar trebui să caute în altă parte.

Pentru mai multe detalii si informații, puteți vizualiza pagina de oficială a Hostel Marabou:

www.hostelmarabou.com

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 4.8/5 (5 votes cast)
Hostel Marabou Prague, 4.8 out of 5 based on 5 ratings

Etichete: ,

 1. Richie a scris pe 3 December 2009

  Praga e o minunatie de oras. am fost si eu acum 1 an jumate, vreo cinci zile asa, am batut-o la pas marunt de m-am intors rupt acasa, de oboseala evident. Am stat la Prague Square Hostel, chiar in buric la 30 de secunde de Piata Orasului Vechi, cu Primaria si ceasu ala cu figuri. F multumit de conditii, vreo 14 euro pe noapte in camera de 8, noi fiind 7 amici. M dejun inclus, sala de socializat, baie in camera, lift. Tre sa ma reintorc ca mi-au ramas obiective nevizitate.