30 November 2009 Scris de:

Ce trebuie sa stii despre epilare?

1. Istoric si evolutie

Inca din timpuri stravechi, femeia a fost considerata drept muza, imbracand diverse forme ale inspiratiei artistice. Si efectele frumusetii si farmecului feminin s-au preluat de-a lungul timpului si conceptele de infrumusetare, traditionale, care s-au adaptat la exigentele contemporane din perspectiva efortului si eficientei . Printre aceste concepte si tehnici de infrumusetare se numara si epilarea.

Conceptul de epilare a inceput sa fie utilizat din stravechi timpuri in scopul eliminarii excesului de par de pe corpul femeii pentru a-i conferi o imagine de finete si rafinament. La inceputuri, epilarea era un proces anevoios si se executa cu ajutorul atei, avand rezultate. Ce-i drept, nu foarte impresionante sau de durat, dar totusi rezultate. De-a lungul timpului, lucrurile au evoluat, si odata cu tehnologia si timpul, s-au conturat noi tehnici de epilare. Dintre acestea, la ora actuala, conform sondajului efectuat pe forumul Softpedia, cele mai apreciate tehnici de epilare sunt epilarea cu ceara traditionala si epilarea cu aparat epilator.

2. De ce sa te epilezi?

In primul rand, pentru ca te scapa de aspectul inestetic al firelor de par nedorite de pe corp. In al doilea rand, pentru “rasfatul de dupa”. Starea de spirit recomfortanta pe care ti-o ofera dupa epilare, cand te poti rasfata cu masaj si uleiuri de corp aromate, cu muzica ambientala in surdina intotdeauna e un deliciu.

Dupa o zi grea, nimic nu se compara cu un mic rasfat pentru bunastarea ta spirituala. Conteaza enorm pentru increderea in sine sa te simti frumoasa, sa te simti bine in pielea ta. Simti incredere curgandu-ti prin vene atunci cand te simti si te stii apreciata, admirata, atragatoare si – sa zicem lucrurilor pe nume – chiar invidiata, nu?

Astfel te mentii fina si delicata pentru perioade indelungate, construind si intretinand in acelasi timp propriul tau comfort fizic si psihic, stiindu-te mereu frumoasa si atragatoare.

3. Ceara traditionala (calduta)

A fost alegerea celor mai multe participante la sondajul forumului Softpedia, cu un procentaj de 32,89%. Un rezultat de asteptat, de altfel, deoarece epilarea prin ceara calduta traditionala este cea mai eficienta metoda de epilare accesibila femeii de rand. De ce?

E eficienta?

Din punctul de vedere al eficientei inlaturarii firelor de par, este cea mai eficienta metoda, dupa cum apreciaza cosmeticienii. De asemenea, este metoda cu rezultatele cele mai de durata, o epilare cu ceara calduta iti garanteaza finetea pielii pentru o perioada de minim 2-3 saptamani.

E dureros?

Din punctul de vedere al durerii resimtite, la fel ca si orice alta metoda de epilare prin smulgerea radacinii firului de par, se resimte o oarecare durere. Insa aceasta se diminueaza cu trecerea timpului, cand si firele de par isi subtiaza radacina. Acesta este un efect al epilarilor frecvente, fapt care duce la scaderea durerii resimtite in timp. Pe langa asta, exista un tip de ceara speciala, care are in componenta anestezina, care functioneaza ca si inhibitor al durerii, ceea ce inseamna ca exista sanse bune sa nu doara deloc!

E igienic?

Exista 2 tipuri de ceara, si anume de unica folosinta si reutilizabila. Recomandat, din punct de vedere al igienei este sa folosesti ceara de unica folosinta. Asa ai certitudinea ca nu exista riscul transmiterii de bacterii sau posibile boli pentru ca nu exista utilizatori anteriori de la care sa apara. Orice salon de cosmetica demn de luat in seama, unde se lucreaza profesionist, te va intreba ce tip de ceara doresti sa folosesti. Daca acest lucru nu se intampla, din diverse motive, cere expres utilizarea de ceara de unica folosinta.

Contraindicatii?

Datorita procedeului de smulgere a firului de par de la radacina, epilarea cu ceara este contraindicata atunci cand vine vorba de cazuri de varice, datorita sensibilitatii vaselor capilare. De asemenea, datorita procesului de incalzire, aplicare si inlaturare de ceara, este contraindicat ca epilarea cu ceara sa se efectueze acasa, de una singura. Ca si restrictie general valabila, epilarea cu ceara trebuie amanata cel putin pana in momentul in care lungimea firului de par ajunge la 4-5 milimetri, din considerente de fixare pe pori si in jurul radacinii firului de par.

4. Aparatul epilator

Aparatul epilator

Fiind un aparat compact si practic, avand avantajul unei portabilitati deosebite, aparatul epilator s-a clasat la

foarte scurta distanta de ceara calduta traditionala de unica folosinta. Pentru aparatul epilator au optat 31,58% dintre participantele la sondajul forumului Softpedia. Avantajul portabilitatii face aparatul epilator utilizabil aproape oricand si oriunde, conferindu-ti garantia unei epilari perfecte chiar si in cazul micilor “retusari” de care uneori este nevoie.

E eficient?

Aparatele epilatoare functioneaza fie pe baza de pensete, fie pe baza de discuri ceramice. Asta confera aparatului posibilitatea de a indeparta cu succes si firele rebele sau rupte,  mai scurte de 3-4 milimetri. Insa datorita pozitionarii fizice, mecanice a pensetelor sau discurilor rotative, in functie de model, exista riscul ca aparatul sa rupa o parte din firele de par, in loc sa le smulga, ceea ce inseamna ca rezultatele pot varia in eficienta de la io folosire la alta.

Cu toate astea, viteza cu care poate fi utilizat este cu mult mai buna decat majoritatea metodelor de epilare, fiind varianta cea mai eficienta ca si consum de timp. De altfel, rata de indepartare a firelor de par de catre un astfel de aparat este foarte crescut si poate fi folosit cu incredere. O epilare cu un aparat epilator tine in mod normal intre 1-2 saptamani.

E dureros?

Desi din punctul de vedere al comoditatii de lucru, aparatele epilatoare sunt cea mai buna varianta, din punctul de

vedere al durerii resimtite, ele sunt varianta cea mai chinuitoare, datorita modului mecanic  de indepartare a parului fara a folosi artificiile chimice de dilatare, hidratare si inchidere termo-chimica de pori de care dispune ceara. Acest lucru face aparatele epilatoare sa fie o experienta mai dureroasa.

E igienic?

Avand avantajul de a folosi si intretine aparatul in cadrul propriului tau camin, atata timp cat se respecta instructiunile de intretinere, curatare si sterilizare a aparatului, aparatul epilator este o metoda de epilare foarte igienica.
Contraindicatii?

Aparatul epilator trebuie folosit numai in sensul invers al cresterii firului de par. In caz contrar, creste exponential riscul de rupere a firului de par, deci creste riscul de a aparea fire de par care cresc sub piele, acestea putand sa prezinte un potential risc de infectie locala.

5. Recomandari si concluzii

Piele matasoasa, 100%

E posibil ca in urma epilarii sa apara senzatii de usturime si iritatii. Recomandat este sa folosesti o lotiune de corp, imediat dupa baie, pentru a hidrata si vitaminiza pielea. De asemenea, pentru evitarea senzatiilor de discomfort e recomandata utilizarea unei lufe (burete natural) sau a altui material abraziv fin, pentru inlaturarea impuritatilor de pe piele.  Exfolierea e recomandata si inainte, si dupa procesul de epilare.

Desi epilarea cu ceara este cea mai eficienta metoda, datorita restrictiei (lungimea firului de par  de minim 4-5 milimetri), in concluzie, solutia optima pentru eficienta 100% este de a alterna intre sedinte de epilare cu ceara si epilarea cu un aparat epilator, pentru a elimina firele scurte sau aparute pe parcurs. De altfel, daca vara e anotimpul in care-ti pui problema cum sa faci, de dorit – in materie de corectii – e sa se foloseasca totusi lama traditionala de ras.

Exemple de saloane de cosmetica pe plan local, in Timisoara, care se remarca prin profesionalism, promptitudine si orientarea catre respectarea si satisfacerea nevoilor clientelor sunt salonul Marchiza si salonul Lorenza Beauty Spa.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 4.1/5 (15 votes cast)
Ce trebuie sa stii despre epilare?, 4.1 out of 5 based on 15 ratings

Etichete: , , , ,

 1. Andra Costa a scris pe 1 December 2009

  Avand in vedere ca sunt fata si am experienta foarte mare in ceea ce priveste epilarea, solutia ta nu e optima deloc. Daca intre sedintele de epilare cu ceara te epilezi cu epilatorul, parul nu mai creste asimetric si epilarea cu ceara devine ineficienta.
  A… si epilarea cu ceara e intotdeauna dureroasa.

 2. Cristina a scris pe 1 December 2009

  Ce-mi place cand scrie cate un tip despre epilare. Da, in teorie, ar fi foarte comod sa alternezi epilatul cu ceara cu cel cu aparatul. Eventual, sa mai folosesti si sfanta lama uneori. Dar, in primul rand iti nenorocesti firele de par si, in al doilea rand, vai de pielea celei ce incearca. La propriu. Ca biata epiderma e si ea sensibila la atatea proceduri dureroase de epilare.

  Da Andra, epilarea cu ceara e inevitabil dureroasa. Sa se stie. :)

 3. Catalin Ilea a scris pe 1 December 2009

  Epilarea cu aparat epilator ziceam ca e o solutie optima ca si eficienta, atunci cand firul e prea scurt ca sa te poti face din nou cu ceara, pentru ca sunt situatii care apar inopinat si in care ai nevoie de o piele fina si fara cusur.

  Legat de durere intotdeauna, depinde de ceara pe care-o folosesti. Si de cat timp te epilezi cu ceara, cat de sensibil ti-e stratul dermic la temperatura, soc mecanic etc.

  Ceara cu anestezina se gaseste inca cu mare dificultate la noi si e cam de 2-3 ori mai scumpa decat ceara normala, ceea ce inseamna ca poate fi optiunea salonului (ca si optimizare si cost management) sa foloseasca ceara normala, pentru ca e mai profitabila pentru afacere…

 4. Andra Costa a scris pe 1 December 2009

  Vezi, Catalin, si noi stim ca teoria suna frumos, dar avand in vedere ca practica ne omoara, eu zic sa ne crezi pe cuvant.
  Si daca nu vrei sa ne crezi pe cuvant, incearca sa te epilezi cu ceara, dupa 2 saptamani sa te faci cu lama si dupa alta saptamana cu epilatorul. Sa-mi spui atunci la ce concluzie ai ajuns :D

 5. Catalin Ilea a scris pe 1 December 2009

  Eh, stai linistita ca va cred :) Si va multumesc pentru completari :) eu, in frageda pruncie (aprox. clasa a 10-a) am incercat ceara calda. Nu ma-ntrebati, probabil a fost doar curiozitatea… Si normal ca m-a durut, era ceara calda reutilizabila… Pana la genunchi a durat 10 minute, de la genunchi la sold 4 ore. Inteleg durerea prin care treceti, ca sa zicem asa :) Si in urma experientei cu pricina, am decretat ca inghinal ici macar nu s-ar putea pune problema, decat in cazul in care as fi devenit EMO si cautam metode inedite de sinucidere sado-masochista.

  Deci nu va contrazic, ca evident stiti mai bine decat mine, facand treburile astea infinit mai frecvent, dar astea sunt detalii pe care nu am de unde sa stiu sa le-ntreb de dinainte, si nici nu le-am gasit tratate pe vreun site de specialitate sau pe subiecte dedicate in forumuri :)

  Asa ca sunt mai mult decat binevenite completarile voastre, da’ va implor sa nu dati cu barda ;)

 6. Richie a scris pe 1 December 2009

  Daca tot impartasim experiente dinastea adaug si eu ca am luat cunostinta la modul cel mai personal cu durerea epilatului cu ceara. Si nu in zone foarte sensibile ci chiar la vedere (umeri). Si da doare al naibii, mai ales cand in tinerete te-ai jucat cu lama de cateva ori pe-acolo a.i. te-ai procopsit cu niste fire adevarate de barbat!! Eliminarea lor mi-a atras compatimire din partea d-rei de la salon..

 7. dojo a scris pe 2 December 2009

  Cata, felicitari pentru articol. Nici daca erai gagica, nu le nimereai mai bine. Epilatorul este OK cand esti in concediu si nu te-ai da cu lama. Ca simte “barbatul” si se duce pe el de suflet “bucuria”. Cosmeticiana mea e prima alegere mereu. Si, daca is plecata “tai-tai” avem si obectul in geanta. Plus ca si mach3-ul lu’ “soare” pica bine uneori :D

  E o chestie de alegere. Sunt dame care nu pot suporta ceara, altele fac nasol de la aparat, altele nu pot decat sa se “rada” ca altfel lesina de durere. Bine ca sunt atatea optiuni.Ideea este sa ne despadurim :D

 8. Raluca Todorescu a scris pe 3 December 2009

  Acum hai Cata draga sa-ti spun un secret. Exista si ceara rece, pentru cele sensibile la durere. Mai poarta numele de “benzi de ceara rece”. Dupa parerea mea e ceam mai buna metoda. Nici nu iti arde pielea si nici lama nu e ca sa te trezesti cu probleme dupa ceva timp. In plus, mai exista si cremele, care au efect asemanator lamei doar ca lasa pielea un pic mai catifelata.

 9. Catalin Ilea a scris pe 3 December 2009

  Din ce-am citit eu in timp ce documentam articolul, parerile despre benzile cu ceara rece erau destul de dezaprobatoare, pentru ca eficienta si durata efectului lor sunt mult mai scazute decat a celor doua variante prezentate in articol.

  In plus, crema nu pare a fi nimic mai mult decat o solutie temporara de urgenta, in primul rand pentru ca din punct de vedere chimic, tot ceea ce face este sa arda la suprafata cu pielea firul de par. Ceea ce inseamna ca radacina ramane sub-dermic si din cauza cauterizarii firului premature se pot produce infectii destul de nasoale care te pot lasa cu diverse cicatrici, semne sau chiar “mici cratere” in urma utilizarii. 

  Pe langa asta, cremele au cea mai mare rata de alergii dermice din toate metodele de epilat, ca sa nu mai mentionam ca iti lasa o adiere de “libertate maro” cu “parleala porcului” in incapere, dupa utilizare.

 10. epilare cluj a scris pe 9 March 2012

  multumesc pentru informatii acumulate in urma vizionarii articolului dvs

 11. dana a scris pe 13 July 2013

  da, se vede k e un barbat cel care scrie despre epilare :)) , habar n-are! e adevarat, e mai igienica ceara de unica folosinta, dar nu la fel de eficienta. iar faptul k n-ar trebui sa folosim ceara traditionala – “calduta” acasa, pe bune?! eu fac asta din adolescenta si e totul ok. de fiecare data cand am fost la salon, fie ca a fost vorba de ceara refolosita – o singura data, fie de ceara de unica folosinta, a trebuit acasa sa retusez cu epilatorul, pentru ca “firele de par cresc in mai multe directii”. prefer sa ma epilez eu acasa, dureaza mai mult, e drept, dar sunt foarte multumita. a durat pana am gasit o ceara care sa fie buna, dar acum totul e bine. micile fire care mai raman se pot smulge si cu mana. dar le iau cu epilatorul. am folosit acum cateva zile crema de la farmec, din motive de timp, si mi-a ars picioarele. am ramas cu rani si 3 zile o senzatie insuportabila de arsura. as vrea sa stiu daca a incercat cineva epilarea definitiva cu IPL si daca merita, daca sunt efecte adverse asupra sanatatii etc….