26 November 2009 Scris de:

Serban Huidu

Ce-ti doresc eu tie dulce Romanie?

Discutam despre cel mai recent eveniment la nivel national, care a avut loc duminica 22 noiembrie, si anume alegerile prezidentiale. Inca o data Romania si-a aratat lipsa de respect fata de cetatenii ei. De ce? Noi strigam “Nu frauda electorala” dar ei ca de obicei nu ne aud.

Sa luam un exemplu: Bucuresti, Timisoara, Sibiu, Cluj si alte mari centre universitare in care peste 50% dintre studenti nu au domiciliul stabil in acel oras nu au avut suficiente sectii de votare speciale, tocmai pentru a impiedica tineretul sa isi exprime dorinta, sa-si faca auzita parerea in ceea ce priveste conducerea propriei tari. Si eu personal am fost pus in situatia sa alerg de la ora 15:00 pana la 20:00 de la o sectie de votare la alta pentru a-mi exercita dreptul la vot. In zadar. De ce sa votez eu si altii ca mine care nu pot fi cumparati cu bani, portocale impartite prin oras si promisiuni ca maine vom avea o tara mai buna, cand mult mai usor au castigat de partea lor pensionarii care isi doresc o marire de pensie sau taranii care dupa 10 ore de munca pe camp nu mai au timp si de politica si voteaza dupa cum le dicteaza sufletul, adica pe acela care le-a oferit veste gratis. Prezenta la vot se pare ca a fost spectaculoasa…53%. 53% dintre romani s-au confruntat la sectii cu proasta organizare, lipsa de respect si de bun simt, as putea spune chiar bataie de joc. 53% dintre romani au votat pentru o tara mai buna, dar nu mai buna pentru noi ci mai buna pentru ei.

Asadar, am avut parte de inca o campanie electorala murdara care pe mine unul m-a scarbit profund si care ma determina sa spun “Rusiniiiiiica!” Rusinica voua pentru ca ne considerati marionetele voastre, rusinica pentru ca incercati sa ne manipulati si ne dominati cu orice pret, prin orice mijloc, rusinica pentru ca desi este dreptul nostru, al tuturor, sa votam, tot voi ati decis cine pune stampila si cine nu, si rusinica noua, cetatenilor, ca ne lasam cumparati si amagiti cu promisiunile voastre de 2 lei.

Si se mai intreaba domnul Geoana de ce pleaca tinerii din tara, considerand ca suma de 25.000 de euro ii va determina sa revina. Ei bine domnule Geoana, mai sunt si romani onesti, cu orgoliu si care nu se vand asa usor pentru ca s-au saturat sa mai fie “muppets”.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
Serban Huidu, 3.5 out of 5 based on 2 ratings

Etichete: , , , ,