26 November 2009 Scris de:

Anca Merce

De ce vorbim despre McDonald’s? Pentru ca, la fel ca orice corporatie mega-colosala, are partile ei bune si partile ei rele. Sunt sigura ca ati vazut cel putin un videoclip cu pui, gaini, si vacute indopate, crescute in conditii nu inumane, ci inanimale, daca mi se permite sa inventez un cuvant, animale macelarite, transate, care compun produsul final pe care dam infimul pret de 3 lei.

Nu vreau sa par ipocrita. Vreau doar sa pun in valoare teritoriul gri pe care majoritatea dintre noi ne situam cand vine vorba de lucruri de acest gen. Asa cum in politica nu mai exista de mult, doar dreapta si stanga, nici in alimentatie nu sunt doar vegetarieni si grobieni avizi de carne. Consumatorul obisnuit se deda la un regim considerat normal, probabil ca are si animalute acasa, pe care le ingrijeste si le iubeste. Nu e un carnivor fara minte. Si eu sunt un astfel de consumator. Imi plac cartofii prajiti a la Mac si inhat un McChicken oricand timpul imi rapeste placerea unei mese complete. Mai ieftin inseamna mai bun in cazul asta, si shaormeria de la colt nu imi inspira la fel de multa incredere.

Cateva lucruri despre McDonald’s pe care (poate) ca nu le stiati :
- in fiecare zi, peste 46 de milioane de oameni mananca la Mickey Dee’s
- McDonald’s deschide un restaurant nou la fiecare patru ore
- S-au extins pe 6 continente, in afara de Antarctica( here’s a nasty thought: McPenguin e tot ce ne lipseste)
- Unul din 8 oameni a lucrat la McDoanld’s
- In India, Big Mac se cheama “Maharaja Mac” si e compus din carne de oaie
- Un pranz mediu la McDonald’s egal un meniu bogat in grasimi, zahar, produse animale, sodium si sarac in fibre, vitamine si minerale – toate legate de cauze ale cancerului de san, stomac si boli de inima.
- McDonald’s nu permite angajatilor organizarea in sindicate

Lasand la o parte faptul ca sunt printre cei mai mari producatori de fast(=junk food), ca defriseaza paduri tropicale impreuna cu Burger King pentru a crea pasuni pentru vitele crescute “la minut” si ca Ronald McDonald e freaky, nu mi-ar fi trecut prin cap sa caut toate aceste mici amanunte daca nu as fi stat azi la ei in restaurant, in Piata Operei, rontaind un hamburger si urmarind cu vag interes “televiziunea McDonald’s” de pe micile plasme agatate peste tot. Pe ecran se desfasura un spot care imi garanta ca produsele lor si carnea din ele sunt controlate la sange si consumatorul poate rontai in continuare fericit, zombie-like. Dupa care, cadre cu vitei dragalasi si pui mici, galbiori, pufosi. Voua nu v-ar fi stat mancarea in gat? Nu vom putea sti niciodata cat de fericita a fost gaina din supa, si pe caserolele cu piept de pui nu va scrie “acest pui a dus o viata fericita; a murit de batranete/ s-a inecat cu un bob de porumb”. Atunci da, ar fi ok? Dar nici nu le putem cere oamenilor sa renunte la ceva cu care s-au obisnuit timp de 2 milenii.

Probabil ca nu voi fi niciodata vegetariana, poate din obisnuinta, poate din lene, poate ca imi bat capul cu multe altele care mi se par mai importante. Dar am un suflet mare pentru toate animalutele, fie ele vitei, caini, pisici, soricei gasiti in chifle, pesti sau pasari. La bunica la sat am mers cu totii de craciun la taierea porcului, de pasti la miel, de mai stiu eu ce, la vitel. Am inteles, e o legatura primordiala intre toate aceste obiceiuri si vremea in care homo sapiens locuia in pesteri si se zbatea sa supravietuiasca. Inteleg multe, mai putin cruzimea, si nu pot inghiti carne de vanat, orice-ar fi el, caprioare, iepure, fazan. Nu pot acum sa imi schimb felul de viata, dar mi-l pot schimba pe cel de a gandi. Si asta inseamna o constientizare mai mare a lucrurilor pe care, consumandu-le, le sprijin.
Ati observat ca folosesc mult cuvantul “consum”. Nu-mi plac etichetele razbunatoare si jignitoare, consumul e ceva normal , consumam pentru ca trebuie si daca avem bani, avem bani pentru ca suntem consumatori. E un cerc vicios, si nu vom rasturna lumea etichetand- o pe tanti Leana drept “consumatoare lipsita de creier” pentru ca a intrat si ea prima data intr-un supermarket si si-a folosit economiile. Dar putem avea mai mare grija fata de acest cuvant. Revenind la problema fiintelor necuvantatoare va recomand sa urmariti documentarul Earthlings narat de JoaquinPhoenix si va garantez ca veti rumega mai mult aceasta problema. Constientizarea e primul pas. Pana la al doilea, mai vedem….

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 3.4/5 (5 votes cast)
Anca Merce, 3.4 out of 5 based on 5 ratings

Etichete: , , , , , ,

  1. lexu a scris pe 13 December 2009

    Documentarul este “a real eye-opener”. Felicitări pentru tema aleasă!

  2. Diana a scris pe 24 March 2010

    Buna!
    De unde stii ca McDonald’s nu permite angajatilor organizarea in sindicate?