24 November 2009 Scris de:

Simone de Beauvoir

Iti poti da seama cu usurinta care este conditia ASUMATA a femeii sec XXI privind, dar mai ales ascultand. Privesc, dar nu cu resemnare, cat de usor este tranzactionata feminitatea ca moneda de schimb pentru celebritate. Observ cum vulgaritatea a devenit conditie a iesirii din obscuritate iar onoarea si definitia de femeie – impedimente in calea surclasarii sociale. ‘Femeie nu te nasti, ci devii’… prin alegerile facute. Alegere se numeste si decizia de a participa astazi, la emisiuni cu un format de succes: femei vs barbati.

Fie si plecand de la ideea ca o dezbatere a subiectului ar fi de bun augur, nu poti ignora spectacolul care se desfasoara in favoare unei anumite parti. Una care abunda de testosteron. Nu stiu ce este mai deranjant. Faptul ca sub pretextul unei emisiuni educative/de divertisment femeile sunt stigmatizate si etichetate, ca se intampla intr-un context fals in care producatorii si permit sa raspunda la intrebari dupa bunul plac, pentru a creea spectacol, sau ca toate lucrurile astea se intampla cu acordul participantelor, in schimbul unor sume de bani sau a celor 15 minute de faima?

Lucrurile se acutizeaza in momentul in care asculti. Fie ca stiu sau nu raspunsul la intrebari, doamnele trebuie sa joace un teatru dureros de prost iar domnii, castigatori in ambele situatii ( pentru ca in niciuna din cele doua scenete nu isi pun in pericol demnitatea, statutul si nu fac uitat  faptul ca ei stapanesc regulilor jocului) isi aduc aportul ranjind si  ironizand cele aduse in dicutie.

Nu vorbim despre misoginism sau misandrie. Nu ajuta cu nimic, ideii de egalitate si decenta, scindarea termenilor: fiinta, sex, gen. Nu subevaluam capacitatile niciunuia dintre sexe iar proclamarea unor drepturi nu a coincis niciodata cu neindreptatirea rolului celuilalt.

Independent de aceste concepte, exista in schimb  emisiuni care din intampalre sau nu, prezinta mereu femeile in rolul de esecuri evaluate  si barbatii in cel de a atot-stiutori gata sa demonstreze o superioritate calitativa din toate punctele de vedere, care mai  emit si judecati de valoare. Folosesc cu marsavie trucuri de prost-gust pentru a denigra femeia… iar EA permite asta. Totul se intampla fara efortul subtilitatii ci cu un oarecare cinism, astfel incat la o analiza mai atenta observi tot jocul ‘ de culise’.

Analiza obiectiva necesita unele precizari: fenomene de acest tip vor exista atat timp cat ideea omului ‘total angajat şi total liber” in a  alege viaţa, responsabilitatea este gresit inteleasa.Atat timp cat femeia nu va sti sa-si ajunga sie insasi, sa se rupa de pasivitatea cu care este privita in societate, sa lupte pentru a nu mai fi privita ca obiect si prada. Atunci cand va invata sa nu aleaga usorul, facilul si va dori sa scape de corelarea unei  dependente pe care o are fata de aspect in detrimentul a ceea ce poate demonstra,cand va intelege ca are avantajul de a nu mai fi constransa in aceeasi masura ca in trecut, cand se va folosi mai mult de sintaxa decat de vocabular si va pune mai presus demnitatea ei decat  orice alte castiguri -atunci vor putea obtine repect, vor putea impune respect, vor fi respectate.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 4.8/5 (5 votes cast)
Simone de Beauvoir, 4.8 out of 5 based on 5 ratings

Etichete: , , , , , ,