24 November 2009 Scris de:

Mircea Cartarescu

USR si ICR. PSD si PCR. RATB si METROREX. Sunt institutii de care sunt legat obligat- fortat, institutii care mi-au marcat existenta vrand- nevrand si institutii de care depind maladiv de cele mai multe ori.

Unele imi ofera distinctii sub forma de diplome, ca semn al aprecierii mele ca scriitor. Desigur, atunci cand sunt considerat a fi scriitor. “A scris Cartarescu Orbitor? Primeste diploma! A scris Cartarescu De ce iubim femeile? Se vinde pe bani putini!”.

Altele nu inceteaza sa ma uimeasca prin evolutia contestabila a activitatii lor. Evident, nu poate fi vorba decat de cele politice de dupa al doilea razboi mondial si pana azi. Adica ante- si post -’89. In naivitatea mea, astept schimbarea ce va aduce Romania la statutul sau interbelic, sau chiar mai mult. Dar vor mai trece prea multe fosile cu arhive la Securitate prin “peisaj” pana se va intampla asta.

Ultimele doua institutii amintite imi fac, dupa dispozitie ( a lor, nu a mea), viata mai frumoasa. Dar si zile negre. Nu renunt la ele pentru ca imi dau sansa de a lua pulsul Orasului. Atat atmosfera unui metrou agitat la ora 08.00, cat si cea a unui autobuz aproape parasit la ora 04.00 sunt incomparabile ca experienta.

Ar fi stupid sa afirm ca existenta mea se invarte in jurul  acestor institutii, desi ma lovesc deseori de ele. Am invatat sa apreciez alte valori, care au prea putina legatura cu sistemul social bolnavicios, numit generic ROMANIA.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 4.6/5 (7 votes cast)
Mircea Cartarescu, 4.6 out of 5 based on 7 ratings

Etichete: ,

 1. Andra Costa a scris pe 25 November 2009

  In general, daca nu invatm sa apreciem alte lucruri si sa ne concentram asupra altor lucruri decat „sistemul bolnavicios, numit generic Romania”, o luam razna. Asa ca avem 2 optiuni, destul de simple:
  1. privim partea buna si frumoasa a Romaniei si incercam sa fim noi mai buni si sa producem o schimbare cat de mica
  2. ne luam talpasita.
  Alegerea o face fiecare dupa propria putere si constinta.

 2. Alexandra Tivadar a scris pe 27 November 2009

  http://humanitas.ro/search/node/joey+goebel
  pentru eventualii interesati:)