22 November 2009 Scris de:

Mariana Torz

Ma fascineaza lucrurile simple, zilele in care intalnesc oameni care detin un caracter frumos si o personalitate demna de apreciat, insa in aceeasi masura, ma dezgusta  abundenta de prost gust, lipsa de integritate si omenie din jurul meu. Exista mult prea multa superficialitate si cancan, oameni virusati de sistem. Se discuta de comunicare, de responsabilitate insa totul doar la nivel verbal si nimic mai mult. Sunt dezamagita de fetele sirete si inexpresive care inunda ecranele.Cifra de rating este ca un deget al unui rege, care decide daca o emisiune sau o vedeta dispar.

Se promoveaza din ce in ce mai des amatorismul, impostura si idiotenia. Sunt nume care ar trebui sa dispara de pe micul ecran, de atata amatorism si prostie. Se triseaza, promovand nulitati si dicutii manelizate. Privesc la televizor o alta lume decat cea pe care mi-am imaginat-o. Citesc ziare in ideea de-a obtine informatii, noutatii insa majoritatea sunt proaste. Nimeni nu ia in serios pe nimeni. Mi-ar place sa citesc ca s-au desfiintat emisiuniile de prost gust. Foarte multi dintre romani, in timpul lor liber fac rating… Din pacate, dupa cum multi dintre noi o stiu, desenele animate promoveaza violenta. Sunt revoltata de atata snobism, de personaje si subiecte ieftine si scandaloase. Marlania, ridicata la rang de conversatie ma fac sa schimb canalul aproape instantaneu. Multe emisiuni induc o idee falsa oamenilor despre ce insemna succesul in viata, cum este privita munca, ce este televiziunea si care este scopul ei pe lume. Ca sa nu mai vorbim de cei care fac o facultate in domeniul jurnalismului, al comunicarii si ce presupune etica deontologica.

Cei care au discernamantul de a alege intre emisiunile bune si cele proaste le este usor, dar ce ne facem cu cei care inca nu si-au format discernamantul?

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 3.3/5 (3 votes cast)
Mariana Torz, 3.3 out of 5 based on 3 ratings

 1. bubulina a scris pe 23 November 2009

  Tot ce putem face e sa incercam sa le formam discernamantul si sa speram ca sunt suficient de… deschisi la minte… ca sa-si dea seama. Sansele sunt minime, dar sa nu ne pierdem speranta.

 2. Andrei a scris pe 25 November 2009

  BANII, BANII şi iar BANII… “must be funny / in the rich man’s world”. Cineva deţine televiziunile astea şi face mulţi bani din ele.

  Eu nu am televizor de 7 ani. Telecomanda o butonez doar când mai trec pe la casa părintească, destul de rar.

 3. dana a scris pe 13 April 2010

  Acest discernamant ar avea la baza in primul rand educatia morala si religioasa din casa parinteasca, dar cum insa romanii au inteles democratia obtinuta,”iubita libertate” ca un mod de a promova snobismul si a pierde lucrurile morale, asistam la ceea ce se intampla azi.Nu ne ramane decat sa incercam sa promovam moralitatea si sa ii facem sa inteleaga care sunt adevaratele lucruri importante ale vietii.Atunci sigur vor schimba canalul de tv:))